15 Nisan 2018 Pazar

Bir Kâbus: Gazi İİBF

 

Bu yazıyı amme hizmeti olarak yazıyorum.

Öncelikle şu iki hususu belirtmek istiyorum: Birincisi, birazdan anlatacaklarım tamamen özneldir. Belki siz bu okulu kazandığınızda güzel şeyler yaşayacaksınız veya iyi insanlar tanıyacaksınız, bilemem. İkincisi Gazi'nin o bilindik siyasi imajıyla ilgili bir şey söylemeyeceğim. Bu konuda bir sıkıntı veya olay yaşamadım ve görmedim. 

Lisedeyken üniversite insanlara çok yanlış anlatılıyor. Üniversite sınavlarına hazırlanırken hocaların ve çevrenin üniversiteyi sihirli değnek gibi sunması insanın beklentilerini çok yükseltiyor ama üniversiteye gittiğinizde görüyorsunuz ki siz ekstra bir şey yapmadıkça üniversite -bazıları hariç- neredeyse bir hiç.

Gazi İİBF gibi bir yer hiç olmanın da ötesinde size fazlasıyla zarar veriyor. Maddi ve manevi olarak size gereksiz aşırı yük olmaktan başka bir şey ifade etmiyor.

İlk kazandığım zaman ki heyecanımı hatırladığımda ne kadar aptal ve çocuk olduğumu anlıyorum. 2011-2015 arasında Kamu Yönetimi bölümündeki deneyimim ömrüm açısından tamamen bir kayıp. Öyle bir okul ki burası; dershane desen dershane değil, üniversite desen üniversite değil, açıköğretim desen açıköğretim değil, lise desen lise değil. Hayatınızda görebileceğiniz en saçma ortama sahip bir yer burası. Kaç yıldır okulun ne yaptığını düşündüm ama cevabı bulamadım. 

Küçücük yere binlerce öğrenci alıp sonra onlara hiçbir şey katmadan mezun edip sonra da bunlardan ünlü biri çıktı mı "bakın bizim mezunumuz" diye övünebilen trajikomik bir okul burası. Okul bile değil. Zaten benim ilk soğumam, öğrenci sayısının fazlalığıyla övünen bir rektör görmemle oldu, irkilmiştim. Arkadaş, fakültede oturacak yer yok siz neyden bahsediyorsunuz?

Öyle bir yer ki burası, bir insanla tanışabilmeniz için hayatınızın en büyük eforunu sarf etmeniz gerekebiliyor. Tanışsanız bile o kişiyi bir daha görme ihtimaliniz düşük oluyor. Bu durum sizi ister istemez asosyal yapıyor veya asosyalliğinizi güçlendiriyor. Çünkü asosyallikten kurtulmaya çalıştığınız zaman benim başıma geldiği gibi hayatınızda görebileceğiniz en uyuz insanlarla tanışmanız olası oluyor. Okul size birini yeteri kadar tanıma imkânı sunmadığı için bu tarz insanlarla muhatap olmak zorunda kalıyorsunuz veya tamamen yalnızlığı seçiyorsunuz.

Okulda insanların birbirini tanıması zor olsa da, tanımadığınız insanların sizi rahatsız etmesi çok zor olmuyor. Adını bilmediğiniz insanlar sizin sosyal medya hesaplarına baktıktan sonra kafasındaki algıyı size giydirip sizi rahatsız etmeyi marifet zannediyor. Başkasıyla diyaloğunuza bakıp üstlerine alınıyorlar, sonra bu adını bilmediğiniz insanlar kendi yöntemleriyle size uyarı vermeye çalışıyorlar.  Bak yemin ediyorum aklıma geldikçe çıldırıyorum. Hayatımda, bir insanı tımarhanelik etmeye bu kadar yaklaşan başka bir yer görmedim yemin ediyorum. Okuldaki tanıdığım uyuz insanlar ve tanımadığım hâlde beni zorla rahatsız eden uyuz insanlar yüzünden psikolojim ciddi şekilde bozulmuştu. Hâlâ bunun etkilerini yaşıyorum.

Hayatınızda görebileceğiniz en saçma eğitim ortamı var burada. Hele bir de "üniversite kazandım" psikolojisiyle buraya geldiyseniz kafayı yemeniz gayet mümkün. Bu okul için söylenen "hocaları iyi" lafını duyunca çok gülüyorum. Ankara'da olduğu için bazı iyi hocaları var evet fakat şöyle üniversiteleri gezin, çoğu öğrenci okulunun akademik kadrosunu övecektir. "Ama hocaları iyi" demekle insanlar bu okulu kazandıkları için bir şekilde kendilerini mutlu etmeye çalışıyorlar.

Açıköğretimden bahsettim ama diyorum ki burası keşke açıköğretim olsaydı çünkü en azından gereksiz masraf yapmazdınız. Sonuçta zamandan daha değerli bir şey yok. Üniversitecilik oynayan, ne yaptığına dair bir fikri olmayan yerde okumaktansa açıköğretimi tercih ederim. Hem okul hem binlerce kişi size stresten başka bir şey vermiyor. Okulun size tek katacağı eğitim hayatınızı tekrar gözden geçirmeniz ve "ben bunca sene bunun için mi okudum?" sorgulayışı oluyor. 

Ben bu okulu kesinlikle ve kesinlikle tavsiye etmiyorum. Elinizde kalan sadece pişmanlık olur. En güzel yıllarınızı heba etmeyin. Yıllar sonra benim gibi "zaman makinesi olsa da tercih dönemine tekrar ışınlansam" gibi fantastik hayallere dalmak istemiyorsanız bu okulu tercihlere sakın yazmayın. 

Sakın.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder